Poliisilaitokset ja yksiköt

Yhteystiedot ja www-sivut
Hae kunnan nimellä

Yhteystiedot
Viljatie 2
00700 HELSINKI

Puh 071 878 0111
Faksi 071 878 2009

Lentoaseman yksikkö

Lentoaseman yksikköLentoaseman yksikön tärkein tehtävä on yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitäminen Helsinki-Vantaan lentoaseman alueella. Yksikkö valvoo liikennettä lentoasemalla sekä lähialueilla itsenäisesti, mutta myös yhteistyössä mm. Liikkuvan poliisin Helsingin yksikön kanssa.

Valtioiden päämiesten ja muiden korkea-arvoisten henkilöiden kulkeminen lentoaseman kautta vaatii yksiköltä vuosittain suuren työpanoksen. Jokaiselle vierailulle laaditaan yksityiskohtainen turvallisuussuunnitelma liikennejärjestelyineen. Käytettävät tilat, ajoneuvot ja jopa lentokoneetkin turvatarkastetaan. Maassamme järjestettävät suuret kansainväliset tapahtumat, kuten kokous-, kongressi ja urheilutapahtumat aiheuttavat vastaavanlaisia järjestelyjä.

TEPO-ryhmää räjähdekoirineen käytetään turvallisuustarkastuksien toteuttamiseen. Lentoaseman yksikössä on useita koiraohjaajia koirineen. Kaikki koirat ovat erikoistuneet erikoisräjähdekoiriksi.  Helsinki lähialueineen saa yksiköltä virka-apua tarvitessaan räjähdekoiraa. Yksikön TEPO-ryhmällä on käytössään myös erikoisvälineistöä, kuten pommirobotti ja -kärry.

Rikostutkintaa suoritetaan aivan samalla tavalla kuin poliisilaitoksissa.  Vaativissa jutuissa tutkintayhteistyötä tehdään Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen ja Keskusrikospoliisin kanssa ja niiltä saadaan tarvittaessa apua. Yksikköä työllistää myös poliisilaitosten, Keskusrikospoliisin ja Rajavartiolaitoksen pyytämät virka-avut niiden poistaessa maasta henkilöitä tai noutaessa maailmalta Suomessa rikoksiin syyllistyneitä.

Turvapaikkahakemusten vastaanotto ja tutkinta kuuluu myös poliisin tehtäviin lentoasemalla. Rajavartiolaitoksen suorittaman rajatarkastuksen yhteydessä löytyy melkein päivittäin etsintäkuulutettuja henkilöitä, joiden asioiden hoitaminen vaatii poliisin toimenpiteitä.

Tullitarkastusten yhteydessä löytyy myös etsintäkuulutettuja, vaarallisia teräaseita, vääriä asiakirjoja ja jopa räjähteitä, joiden maahantuonti on kielletty. Nämä asiat tutkii poliisi. Lentoasemalla toimii myös PTR -tiedustelupiste, jossa lentoaseman poliisilla on oma edustajansa.

 

Palvelupäivystys - passien myöntäminen ja luovutus

Palvelupäivystyksessä, osoitteessa Lentäjäntie 1 B, 3. kerros, Vantaa, palvellaan pääsääntöisesti klo 7 - 19 välisenä aikana. Palvelupäivystyksen puhelinnumero on  071 87 82120.

Yksikkö palvelee passiasioissa pääasiassa lentoaseman kautta kulkevia matkustajia. Passiasioissa kannattaisi kuitenkin ensijaisesti olla yhteydessä kotipaikan poliisiin.

Normaali-, pika- ja express -passeja myönnetään vain arkisin klo 08-16 välisenä aikana.

Väliaikaisen passin myöntäminen ja valmiiden, muualla poliisilaitoksissa myönnettyjen normaali-, pika- ja express-passien luovutus tapahtuu pääsääntöisesti klo 07-19 välisenä aikana.

On hyvä myös huomioida, että passinhakijalla ei ole ehdotonta oikeutta väliaikaisen passin saamiseen, vaan sen myöntämiseen tulee olla erityisiä syitä.



Takaisin | Tulosta sivu


Share