Lupapalvelun ohjeet ja maksutiedot
Uusi kassajärjestelmä käytössä Etelä-Karjalan poliisin lupapalveluissa
Etelä-Karjalan poliisin uuden kassajärjestelmän ansiosta asiakkaan on mahdollistaa maksaa myös pankki- ja luottokorteilla. Kassajärjestelmä on käytössä kesäkuussa kaikissa Suomen poliisilaitoksissa.
Etelä-Karjalan poliisilaitoksen lupapalveluissa on otettu käyttöön uusi kassajärjestelmä.
Wincor Nixdorfin julkishallinnolle toimittama VaKaVa-kassajärjestelmä mahdollistaa pankki- ja luottokorteilla maksamisen myös poliisin toimipisteissä. Se on käytössä Suomen kaikissa poliisilaitoksissa kesäkuun loppuun mennessä. Lappeenrannan ja Imatran poliisiasemien sekä muiden palvelupisteiden lupapalveluissa uusi kassajärjestelmä toimii moitteettomasti.
Etelä-Karjalan poliisilaitoksen lupapalveluissa on nyt mahdollista maksaa pankki- ja luottokorteilla. Kassajärjestelmän hyväksymiä kortteja ovat Visa, Visa Electron ja MasterCard. Maksun voi suorittaa sekä Debit- että Credit-puolella. American Express ja Diners Club -maksukortit eivät käy.
Käteinen raha hyväksytään maksuvälineenä edelleen.
Etelä-Karjalan poliisin lupapalveluihin voi varata oman palveluajan
Lappeenrannan pääpoliisiaseman lupapalvelut palvelee kaikissa poliisin myöntämiin lupiin liittyvissä asioissa. Poliisille kuuluvia lupapalveluita ovat mm. passit, henkilökortit, ajokortit, ampuma-aseluvat, yleisötilaisuuksia koskevat ilmoitukset ja ulkomaalaisten oleskeluun ja työhön liittyvät asiat.
Voit asioida Etelä-Karjalan alueella myös Imatran poliisiasemalla tai poliisin muissa palvelupisteissä (katso Yhteystiedot-sivu).

Lappeenrannan lupakanslia toimii edelleen väliaikaisissa toimitiloissa poliisiaseman viereisessä rakennuksessa (Raatimiehenkatu 22). Käynti lupapalveluiden tiloihin on Villimiehenkadun ja Kaivokadun kulmalta tai poliisiaseman kulmalta (n. 50 m vesitornin suuntaan, fysioterapian tilojen kohdalta kerros alaspäin). Lähin pysäköintialue on Iso-Kristiinan kauppakeskuksen ja Villimiehenkadun välissä.
Lupapalveluiden ajanvarauksen kautta pääsee jonottamatta hoitamaan lupa-asiaa. Ajanvarauksen tehnyt asiakas kutsutaan nimellä palvelutiskille, vuoronumeroa ei tarvita. Varaus koskee yhtä henkilöä ja yhtä hakemusta. Yksi ajanvaraus kattaa yhden henkilön yhden hakemuksen käsittelyn. Jos varaukseen on tulossa useampia henkilöitä tai jos sinulla on useampi hakemus, varaathan jokaiselle oman ajan. Ajanvarauksella varattavia asiointipäiviä ovat kaikki arkipäivät.
Ohjeet ja linkki ajanvaraukseen
Ampuma-aseen hallussapitolupa
Hallussapitolupaa haettaessa on ase käytävä esittämässä poliisiasemalla. Asetarkastuksia varten on varattu poliisiasemilla tietyt päivät ja kellonajat.
Lisätietoja asetarkastuksista
Ulkomaalaisasiat
Takaisin |
Tulosta sivu