Joukkoliikenneluvat
Tilaus- ja ostoliikenteeseen tarvitaan joukkoliikennelupa
Suuri osa liikennettä hoitavista yrityksistä on yksityisiä, mutta järjestelmän suunnittelu- ja kehitysvastuu on viranomaisilla.
Henkilöiden kuljettaminen tiellä linja-autolla korvausta vastaan on luvanvaraista henkilöliikennettä, johon tarvitaan joukkoliikennelupa. Joukkoliikenneluvan myöntää Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus hakijoille, joiden kotipaikka on Pohjois-Savon, Pohjois-Karjalan tai Etelä-Savon maakunnassa.
Joukkoliikennelupa oikeuttaa harjoittamaan sekä tilausliikennettä että valtion ja kuntien ostamaa liikennettä koko maassa Ahvenanmaata lukuun ottamatta. Kansainvälisen henkilöliikenteen harjoittamista varten tarvitaan lisäksi yhteisölupa, jonka myöntää elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus.
Joukkoliikenneluvan saa hakija, joka on
- vakavarainen
- hyvämaineinen
- ammattitaitoinen (linja-autoalan yrittäjäkurssi)
- henkilönä sopiva harjoittamaan henkilöliikennettä ja hallitsee itseään ja omaisuuttaan
Lupa voidaan myöntää myös oikeushenkilölle eli yhtiölle tai yhteisölle, joka on vakavarainen ja jonka liikenteestä vastaava henkilö täyttää edellä mainitut muut vaatimukset. Hakijan on myös osoitettava, että hänellä on riittävät taloudelliset voimavarat liikenteen aloittamiseen ja sen asianmukaiseen hoitamiseen.
Linja-autoliikenteen yrittäjäkoulutusta järjestävät - Hämeen ammattikorkeakoulu, HAMK palvelut - GLi Yhtiöt - AEL - Vocana (ruotsinkielinen)
Joukkoliikennelaki (869/2009)
Valtion säädöstietopankki Joukkoliikenne: Joukkoliikennelupahakemus
Taloudellisten voimavarojen laskentatapa ja osoittaminen
Joukkoliikennelupahakemus verkkopalvelun kautta Sähköisen joukkoliikennelupahakemuksen pääsee täyttämään tämän linkin kautta.
Yhteyshenkilö:
Pohjois-Savon ELYn toimialue: joukkoliikennesuunnittelija Raija Hirvonen, puh. 0400 680 186, raija.an.hirvonen@ely-keskus.fi
Takaisin | Tulosta sivu
|